30. 9. 2022– 4. 6. 2023

Internace v Semilech 1950 - 1953

Odkrývání osudů řeholníků v internačním oddělení.

Události spojené s tajným oddělením semilské nemocnice jsou asi nejzamlženějším a nejzáhadnějším tématem historie města, které si žádá, aby bylo objasněno. Co je pravdy na zvěstech o tom, že zde byli v rámci komunistické Akce K řeholníci a kněží masivně mučeni? Zasloužil si primář Pluhař, aby na něho členové ilegální protikomunistické organizace ILPKORG1 připravovali atentát? Nebo vše bylo jinak, než se na první pohled zdá? Vydejme se společně na pátrání, které nás provede tehdejšími semilskými i republikovými událostmi a dovede nás až ke skutečným konkrétním osudům kněží a řeholníků.

Výstava se koná ve spolupráci s Archivem bezpečnostních složek, Státním okresním archivem Semily a Ústavem pro studium totalitních režimů a je postavena na podrobném osmiletém archivním výzkumu.

Záštitu převzali ministr kultury Mgr. Martin Baxa a arcibiskup pražský Mons. Jan Graubner, realizace byla finančně podpořena grantem Ministerstva kultury ČR.

Na reportáž České televize o této výstavě se můžete podívat zde. Začíná po 19. minutě pořadu.

Výstava prodloužena do 4. června.